Ova slika sadrži osjetljivi sadržaj koji neki ljudi mogu smatrati uvredljivim ili uznemiravajućim.
Četvoro poginulih u novom talasu ruskih napada na Dnjepropetrovsk
Spasioci nakon ruskog napada na Dnjepropetrovsku oblast. 24. juna 2025.
Četvoro poginulih u novom talasu ruskih napada na Dnjepropetrovsk
Četiri osobe su ubijene u ukrajinskoj industrijskoj regiji Dnjepropetrovsk usred masovnog talasa ruskih zračnih napada na Ukrajinu, u drugom smrtonosnom napadu na to područje ove sedmice.Moskva napadima vrši pritisak da zauzme teritoriju dok mirovni proces stagnira.Sergej Lysak, regionalni guverner Dnjepropetrovska, rekao je da je još 17 osoba povrijeđeno u regiji 27. juna, tri dana nakon napada u kojem je ubijena 21, a ranjeno 340 drugih."Broj poginulih u gradu Samaru porastao je na četiri. 17 osoba je povrijeđeno. Većina povrijeđenih je hospitalizirana. Dva muškarca i jedna žena su u 'teškom stanju'. Ostali su u umjerenom stanju", rekao je.Detalji o napadima još uvijek pristižu, ali Lysak je rekao da je u nekim zgradama izbio požar.Ukrajinske oružane snage saopštile su da su 363 drona i 8 raketa lansirano na zemlju tokom noći, a glavna meta bio je grad Starokostjantiniv, u Hmeljnickoj oblasti.
Podrška bez akcije: Ukrajinsko diplomatsko razočarenje u Briselu i Hagu
Mjesecima nakon što su se suprotstavile iznenadnom ukrajinskom upadu u rusku Kursku oblast, ruske snage su više puta napadale sela i vojne položaje u regiji, koristeći kontinuirano granatiranje kao podršku svom kopnenom napadu.
Ruski raketni napadi 24. juna oštetili su desetine obrazovnih i medicinskih ustanova u regiji. Ciljani su bili i putnički voz koji je polazio iz regionalnog centra, Dnjepra.
Grad Dnjepar, koji se graniči s ratom razorenim ukrajinskim regijama Donjeckom i Zaporižjem, jedno je od ključnih središta zemlje za interno raseljene osobe i volontere.
Posmatrači UN-a za ljudska prava opisali su posljedice ruskog napada kao "predvidljivu" tragediju.
Zelenski potpisao sporazum o specijalnom tribunalu za Ukrajinu
Tokom cijelog ruskog rata protiv Ukrajine, rukovodstvo zemlje kontinuirano je negiralo ciljanje civilne infrastrukture uprkos sve većem broju dokaza koji govore suprotno.
Ruski i ukrajinski zvaničnici sastali su se u Istanbulu 16. maja i 2. juna, što su bili prvi direktni mirovni pregovori od prvih sedmica ruske invazije na Ukrajinu, koju je Putin pokrenuo 24. februara 2022. godine.
Pregovori su rezultirali sporazumima o razmjeni zarobljenika i razmjeni tijela vojnika poginulih u ratu, ali nisu donijeli nikakav napredak ka prekidu vatre, a kamoli mirovnom sporazumu.
Od tada je održano nekoliko razmjena zarobljenika, a još jedna se očekuje 27. juna.
'Sve oči su uprte u nebo': Kijevske trupe uče ratovati s dronovima
'Sve oči su uprte u nebo': Kijevske trupe uče ratovati s dronovima
Čekajući arbitražu: Peto ljeto zatvorenog hotela Sveti Stefan
Ukrajinski artiljerci koriste rusku artiljeriju protiv Rusa za odbranu Pokrovska
Ponovo hapšenja na osnovu tajno snimanih razgovora uoči protesta u Beogradu
'Život je ružičast': Albanski grad u kojem sve cvjeta i u znaku je ruže